Doç. Dr. Okan TÜRK
Beyin Sinir ve Omurilik Cerrahisi
Doç. Dr. Okan TÜRK
Beyin Sinir ve Omurilik Cerrahisi

Tedaviler

Bel Kayması

Ekim 28, 2019 Tedaviler

Bel kayması problemi kişide yoğun ağrıya neden olan bir problemdir. Kusursuz bir dizilime sahip olması gereken omurgalardan bazıları birtakım nedenler ile birbirleri üzerine binmektedir. Bu problemin farklı yöntemler ile tedavisi mümkün olabilmektedir. 

Bel Kayması (Spodilolistezis) Nedir?

Bel bölgesinde 5 tane omur bulunur. BU omurlar bir sıra içinde hizada dururlar, çevredeki bağlar ufak kemik yapılar ve adeleler bu hizada durmayı temin eder. Bir omurun başka bir omur üzerinden yer değiştirme durumuna bel kayması ( spondylolisthesis ) denir. Bu kayma sonucunda omurilik sıkışır ve bacakta ağrıya, uyuşmaya, yanmaya neden olur; yürürken sık sık durma ihtiyacı oluşturur. Bel kayması hareketli ya da hareketsiz olabilir. Eğer hareketliyse tedavisi cerrahidir. Hareketli olmayanların da sinir basısı yapanları basıyı kaldırma  ( dekompresyon ) ameliyatına ihtiyaç duyarlar.

Bel Kaymasının Belirtileri Nelerdir?

Belde ağrı

Bacakta ağrı

Kalçada ağrı

Bacaklarda karıncalanma

Yürümede güçlük ve yürüme mesafesinde kısalma

İleri derecede bacaklarda güçsüzlük

Bu belirtileri genelde dinlenmeyle azalır fakat ayakta durdukça, uzun süre yürüdükçe artar.

Bel Kayması Nedenleri Nelerdir?

Yaşlılık

Düşme, çarpma, darbe gibi travmalar

Aşırı kilo

Doğumsal nedenler

Bel Kayması Tanısı

Bel kayması şikayetleri ile doktora başvuran hastaya öncelikle fizik muayene uygulanmaktadır. Daha sonra yüksek teknolojik cihazlar ile farklı açılardan çekilecek röntgenlerin değerlendirmesi gerçekleştirilmektedir. Bu uygulamalar veri yeterliği sağlamadığı durumlarda ise hastada sintigrafi ve bilgisayarlı tomografi çekilerek tanı konulmakta ve tedavi planlaması yapılmaktadır.

Bel Kayması Tedavisi

Bel kayması problemi; hasta istirahat ettiği zaman şikayetlerinin hafiflediği bir problemdir. Bu nedenle yoğun ağrı olduğu dönemde hastanın istihata etmesi büyük önem taşımaktadır. Tedavi planlamasında kayma düzeyi ve hastanın genel sağlık durumu büyük önem taşımaktadır. Bel kayması probleminde uygulanabilecek tedavi yöntemleri şu şekilde sıralanabilmektedir;

– Dinlenme

– İlaçla tedavi

– Fizik tedavi uygulamaları

– Enjeksiyon uygulamaları

– Korse ile birtakım benzer materyallerin kullanımı

– Ameliyatla tedavi

Ameliyatsız Bel Kayması Tedavisi

Bel kayması hareketli değilse, sinir kökünde bir bası görülmüyorsa, bacakta kuvvet kaybı yoksa ameliyatsız yöntemler tercih edilebilir. Yalnız şunu bilmek gerekir; bu ameliyatsız yöntemler çatlayan ya da kayan omurların tamirini yapamaz. Sadece bel kayması şikayetlerinin kontrolünü sağlayarak hastanın yaşamını kolaylaştırmayı, bu şikayetleri dindirmeyi ya da en aza indirmeyi hedefler. Kilo almamak, günlük hayatınızda mecburen yaptığınız aktiviteleri zorlanmadan yapmayı öğrenmek  şikayetlerin kontrolünü sağlamanız için önemlidir. Dinlenme, ilaç tedavisi, hareket ve yaşam şartı düzenlemeleri, korse gibi uygulamalar cerrahi dışı tedavi yöntemlerini kapsar. Beyin, Sinir ve Omurilik Cerrahisi uzmanına muayene olup danıştıktan sonra fizik tedaviye ya da algoloji uzmanına da başvurulabilir.

Bel Kayması Ameliyatı

Bütün bu cerrahi dışı yöntemler denenmesine rağmen başarıya ulaşılmadıysa, bacaklarda güç kaybı oluşmuşsa, hareketli bel kayması varsa cerrahi tedavi uygulanabilir. Ameliyatta genellikle vidalama (transpediküler vida rod fiksasyonu ) işlemi yapılır. Onun öncesinde sinir kökünü rahatlatmak amacıyla bası ortadan kaldırılır. 

Taggs:
1 Comment
 • Sezgin 3:00 pm Şubat 19, 2020 Cevapla

  Merhaba,

  Bel kayması ile alakalı geçtiğimiz dönemlerde bir takım sorunlar yaşadım.
  Sanırım yalnış DR. tercihi sebebi ile hatalı tedavi uygunladı.

  Sizi geçte olsa bulduğum için mutluyum.

  Teşekkürler.

Write a comment