Doç. Dr. Okan TÜRK
Beyin Sinir ve Omurilik Cerrahisi
Doç. Dr. Okan TÜRK
Beyin Sinir ve Omurilik Cerrahisi

Tedaviler

Sinir Sıkışması

Ekim 28, 2019 Tedaviler

Karpal Tünel Sendromu

Üç tane sinir el kaslarının çalışmasını ve eldeki duyuların hissedilmesini sağlar. Median sinir bunların en büyüğüdür. El bileğinden avuç içine bir tünel içinden ulaşır. Median sinir bu tünelde sıkışırsa içeride basınç artar, tünel daralır ve karpal tünel sendromu oluşur. Karpal tünel sendromunun diğer adı el bileğinde sinir sıkışmasıdır. 

Karpal Tünel Sendromu Kimlerde Görülür? 

Ellerini sürekli kullanarak iş yapanlarda çok görülür. Ev işi yapanlar, dantel işleyenler, bilgisayar kullananlar, müzik aleti çalanlar buna örnektir. Şeker, hipotroidi, romatoid artrit gibi hastalıkları olan kişilerde karpal tünel sendromu riski yüksektir. Ayrıca aşırı kilolular da risk altındadır.

Karpal Tünel Sendromu Belirtileri

Elde güçsüzlük

Eldeki erken yorulma belirtileri

Parmaklarda karıncalanma hissi

Karpal Tünel Sendromu Tedavisi

Ameliyatsız Karpal Tünel Tedavisi: Tedavi yöntemlerinin ilk aşaması cerrahi dışı yöntemdir. Bilek hareketlerinde kısıtlama, ilaç kullanımı dinlenme, çeşitli fizik tedavi uygulamaları bunlardan bazılarıdır. Ancak bu yöntemler hastalığın erken döneminde faydalıdır.

 Karpal Tünel Sendromu Ameliyatı: Eğer hastalık ilerlemişse tedavi cerrahidir. Cerrahi önerilen hastaların ameliyattan kaçmaları durumunda sinirlerde geri dönüşü olmayan hasarlar meydana gelebilir. Nispeten kolay bir ameliyattır. Tünelin gevşetilmesi esastır. Kısa süren ameliyat sonrasında hastalar genellikle aynı gün evlerine dönebilirler. 

Dirsekte Sinir Sıkışması (Ulnar Oluk Sendromu) 

Dirsekte Sinir Sıkışması

Dirseğin bükülmesi sonucu ulnar sinir gerilir ve sıkışır. Bu duruma dirsekte sinir sıkışması denir. Elini başının altına koyarak uyuyan ve dirseklerini dayayarak çalışmak zorunda kalanlarda daha sık görülür.

Dirsekte Sinir Sıkışması Nedenleri

Dirsekte eskiden olan kırık veya çıkıklar

Dirsekte kireçlenme olması

Dirseğin uzunca süre bükülmesine sebep olan meslekler

Dirsekte Sinir Sıkışması Tedavisi

Rahatsızlığın erken dönemlerinde tanı konulduysa ameliyatsız dirsekte sinir sıkışması tedavi yöntemleri uygulanabilir. Şikayetlere neden olan pozisyonlardan kaçınmaya teşvik edilmesinin yanı sıra ilaç tedavisi de yapılabilir. Hastalık ileri seviyedeyse dirsekte sinir sıkışması ameliyatı yapılır. Ameliyat genellikle narkozsuz yapılır. Hasta çoğunlukla aynı gün taburcu edilir.

Dizin Dış Kısmında Sinir Sıkışması (Peroneal Sinir Tuzaklanması) 
Peroneal Sinir Sıkışması

Dizin dış yanındaki bölgede sinirin bası altında ezilmesiyle oluşur. Bacakta duyu azalması veya hissin tamamen kaybolma durumu söz konusudur. Düşük ayak denilen bu durum hastalığın ciddiyetini de ortaya koyar.

Düşük Ayak Belirtileri

Topuğun yere basması olmaz, ayağın önüyle yere basmaya çalışılır. Tam basmada denge sağlanamaz, ayak yere takılır. Ayak boşluğa düşermiş gibi olur. Yürümede bozukluk, ayakta şekil bozukluğu olabilir.

Dizin Dış Kısmında Sinir Sıkışması Tedavisi

Sinir sıkışmasının seviyesine göre tedavi yöntemi belirlenir. Kendiliğinde düzelme olma ihtimali vardır. İlerlemiş sıkışmalarda ameliyat gerekebilir. Dizin dış kısmında oluşan sıkışıklık ve bası yapan dokular gevşetilir.  

Taggs:
1 Comment
  • Aslı 3:09 pm Şubat 19, 2020 Cevapla

    Merhaba,

    Sinir sıkışması teşhisi ilk konulduğunda basit bir durum olarak düşünmüştüm, fakat sonra araştırmak istediğimde bu yazınıza ulaştım.

    Aslında ne kadar önemli bir durum olduğunu fark ettim.

    Teşekkür ediyorum.

Write a comment