Doç. Dr. Okan TÜRK
Beyin Sinir ve Omurilik Cerrahisi
Doç. Dr. Okan TÜRK
Beyin Sinir ve Omurilik Cerrahisi

Tedaviler

Beyincik Sarkması

Ekim 28, 2019 Tedaviler

Beyincik Sarkması Nedir?

Doğumsal bir hastalık olan beyincik sarkması beyinciğin alt bölümünün omuriliğin başladığı kanalın içine sarkması durumuna denir. Sarkmanın derecesi (boyutu) önemlidir. Chiari hastalığı da denir. Teşhis edilmesi zor olan bir hastalıktır. Genelde boyun emarı sonucu tesadüfen tespit edilir. Az teşhis edilmesi az görüldüğü kanısına vardırır ancak öyle değildir. Tetkiklerin iyi incelenmesi gerekir; çünkü ciddiye alınması gerekilen, önemli bir hastalıktır.

Beyincik Sarkması Belirtileri

Beyincik sarkması genellikle erişkinlik döneminde belirti verir. Çünkü bu dönemde bası artar ve şikayetlere yol açar. Kollarda yanma tarzında ağrı ve uyuşma, sıcak soğuk ayrımı yapamama gibi bulguları vardır.

Beyincik Sarkması Ameliyatı

Omurilik içerisinde kist varsa ameliyatla tedavi etmek gerekir. Baş ve boynun birleştiği noktadan yaklaşarak sıkışıklık rahatlatılır. 

Beyincik Sarkması Tedavisi 

Chiari malformasyonu da denilen beyincik sarkması hastalığının medikal yöntemlerle tedavisi mümkün değildir. Tek tedavi yöntemi ameliyattır. Bazı durumlarda (sarkmanın boyutu ve hastanın durumuna göre) ameliyat yapmak yerine hasta takip edilir. Bunun dışında chiari hastalığının bir ilacı veya bir fizik tedavi yöntemi bulunmamaktadır.

Beyincik sarkması zor teşhis edilir. Genellikle hasta, boynundaki bir sıkıntıdan dolayı boyun MR’ı çektirir ve iyi bir göz tarafından incelenen MR’da rastlantısal olarak beyincik sarkması teşhis edilir. Beyincik sarkması tanısı konulmuş, uzman bir hekim tarafından muayene edilmiş ve bulgular saptanmışsa; bütün bunlar ışığında hekimden ameliyat kararı çıkmışsa mutlaka bu karara uyulmalıdır. Çünkü önemli bir rahatsızlık olan chiari hastalığı bekletmeye gelmez. Ameliyattan kaçılması ve takipsiz kalınması durumunda şikayetler ilerleyebilir, kişiyi bakım hastası durumuna düşürebilir ve ölümcül sonuçlara doğru götürebilir.

Beyincik Sarkması Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Chiari malformasyonu ameliyatında mikrocerrahi uygulanır. Rahatlatma ameliyatı da denilen servikal dekompresyon ameliyatı yapılır. Her cerrahi girişimde olduğu gibi burada da risk mevcuttur. Ancak günümüz şartlarında bu risk çok düşük oranlara inmiştir. Başla boynun birleşim yerinden girilir. Başın arka tarafında bulunan kemik ve ilk bir omur TUR denilen özel cihazlarla açılır. Omuriliği saran dura zarı da açıldıktan sonra  cilt altından alınan bir yamayla omurilik kesesi genişletilir. Böylece sıkışan bölge rahatlatılmış olur.

Taggs:
Write a comment