Doç. Dr. Okan TÜRK
Beyin Sinir ve Omurilik Cerrahisi
Doç. Dr. Okan TÜRK
Beyin Sinir ve Omurilik Cerrahisi

Tedaviler

Kanal Darlığı

Ekim 28, 2019 Tedaviler

Omurilik çevresinde gelişen kanal darlığı probleminin tıp literatüründeki tanımı Lomber Spinal Stenoz’dur. Omurilik kemik ve bağ dokuları ile sarılmıştır. Bu dokuların kireçlenerek omuriliğe baskı oluşturması sonucunda açığa çıkan kanal darlığı problemi ameliyatlı ve ameliyatsız yöntemler ile tedavi edilebilmektedir.  

Kanal Darlığı Nedir?

Kanal darlığı problemi omurilik çevresinde bulunan kemik ve bağ dokularının kireçlenmesi sebebi ile omuriliğe baskı oluşturması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Kadınlar erkeklere oranla çok daha sık görülen kanal darlığı sonradan açığa çıkan bir problem olmakla birlikte doğumsal olarak omuriliğin geçtiği kanalın dar bir şekilde gelişmesi sonucunda da gelişebilmektedir. Omuriliğin sinirlere giden dokuların; kemik erimesi, yaşlanma ve kireçlenmesi sonucunda kanal darlığı oluşmaktadır.

Kanal Darlığı Belirtileri Nelerdir?

Kanal darlığı belirtileri; bacaklarda yoğun ağrı, yanma, karıncalanma ve yürüme güçlüğü gibi problemlerdir. Aynı zamanda hasta uzun süre yürüyememekte, öne doğru yürümeye başlamakta ve sürekli dinlenme ihtiyacı duymaktadır. Kanal darlığı boyun ve belde görülmektedir. Tedavi yöntemleri arasında fizik tedavi, yüzme ve doktor kontrolünde uygulanacak çeşitli egzersizler bulunmaktadır. İleri derece kanal darlığı problemlerinde hasta uyuşma ve ağrı hisleri sebebi ile uykusundan uyanıyorsa ayrıntılı bir tanı değerlendirme süreci sonrasında cerrahi müdahaleye ihtiyaç duyulmaktadır.

Günümüzde mikro cerrahi yöntemleri ile uygulana kanal darlığı ameliyatları mutlaka işin ehli cerrahlar tarafından gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Omurilik ve sinirlere uygulanan baskıyı giderme amacıyla uygulanan ameliyat sürecinden sonra hasta egzersizleri aksatmamalı, omurgalarını düşme, çarpma ve darbe gibi travmalardan korumalıdır.

Kanal Darlığı Oluşum Süreci

Kanal darlığı problemi genellikle bel ağrısı şikayeti ile açığa çıkmaktadır. Bel fıtığı semptomları ile benzer semptomlar vermesi sebebi ile tanısı geç konulabilmektedir. Omurilik insanın dik durmasını sağlamaktadır. Omurlar arasında amortisör görevi üstlenen diskler ise birtakım nedenler ile deformasyona uğrayarak sinirlere baskı yapmaktadır. Bu durum ise kanal darlığı problemine neden olmaktadır. Kanal darlığı problemi yoğun bel ağrısı çekmektedir. Bu nedenle dik durmakta zorlanmakta ve pozisyonları gittikçe kamburlaşmaktadır. Omurgalar arasındaki bağların zamanla kireçlenmesi ve kalınlaşması sonucunda gelişen kanal darlığı probleminin önüne geçilmesi adına egzersiz programlarının aksatılmaması gerekmektedir. 

Kanal Darlığı Tedavisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kanal darlığı problemi genellikle ileri yaşlardaki kişilerde görülen bir problemdir. Hareket kısıtlığı ve yoğun ağrıya doğruya neden olan bu problemin tedavisinde öncelikle ağrı kontrolü sağlanmaktadır. Bunun için ilaç tedavisi ve destekleyici fizik tedavi uygulamaları gerçekleştirilmektedir. 

Kanal darlığı tedavisinin başarısında hastanın yaşam tarzında ve ev yaşamında birtakım değişiklere gitmesi de katkı sağlamaktadır. Kanal darlığı problemi yaşayan hastanın eğilmesi, eğilerek yerden bir şey alması, yukarı doğru sert bir şekilde uzanması sakıncalıdır. Bu nedenle ev eşyalarının yeniden düzenlenmesi gerekmektedir. 

Kanal Darlığı Ameliyatı

Kanal darlığı probleminin tedavisinde cerrahi dışı yöntemler fayda sağlamadığında ameliyat ile tedavi seçeneği uygulanmaktadır. İlaçla tedavi ya da fizik tedavi yöntemleri ile ağrı kontrolünün sağlanamadığı durumlarda uygulanan ameliyat sonucunda kanal darlığı semptomları ortadan kalkacak ve hasta yaklaşık 2 ay sonra günlük aktivitelerine tekrar dönebilecektir.

Kanal Darlığı Ameliyatı Sıkça Sorulan Sorular

1 – Kanal darlığında ameliyat gerekli midir?

Kanal darlığı probleminin tedavisinde öncelik ağrı kontrolünün sağlanması ve kireçlenen dokuların sağlıklı bir yapıya kavuşturularak hastanın yaşam kalitesinin yükseltilmesidir. Bu nedenle egzersiz ve ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Ancak bu uygulamalar yeterli olmadığında ameliyata ihtiyaç duyulabilmektedir. 

2 – Kanal darlığı belirtileri nelerdir?

Kanal darlığının belirtisi bel ağrısıdır. Ve bel ağrısı nedeni ile hareketlerinin kısıtlanmasıdır. 

3-  Bel fıtığı kanal darlığına neden olur mu?

Bel fıtığı problemi omurlar arasında bulunan disklerin deformasyon sonucunda omurlardan taşmasıdır. Kanal darlığı ise bu dokuların kireçlenmesi sonucunda açığa çıkmaktadır.

Taggs:
Write a comment